Antena pokojowa to mały rodzaj anteny telewizyjnej, która jest stosowana do odbioru sygnałów telewizyjnych lub czysto dla celów rozrywkowych. Może być wbudowana w urządzenia, takie jak odbiornik telewizyjny. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby została zainstalowana samodzielnie.

Antena pokojowa- metoda działania

Antena pokojowa służy do odbioru sygnału radiowego przesyłanego na częstotliwości radiowej. Jest to niekierunkowa antena, co oznacza, że przyswaja sygnał ze wszystkich kierunków zarówno z ekranu, jak i z okolicy. Sygnał jest przetwarzany przez antenę, która wysyła go do odbiornika. Najprostsza antena pokojowa składa się ze specjalnie skonstruowanego drutu. To prosty schemat, używany w niektórych starszych odbiornikach radiowych, który wymaga ustawienia anteny w celu osiągnięcia najlepszych wyników.

Anteny pokojowe są również dostępne w postaci talerzy oraz skomplikowanych układów antenowych – są zazwyczaj stosowane w bardzo wymagających środowiskach. Wszystkie te żebra zawierają węzły i występy, które reagują na sygnały radiowe na różnych częstotliwościach, a konfiguracja anteny może być złożona.

antena pokojowa

Antena pokojowa- najważniejsze parametry

Antena pokojowa powinna wyróżniać się kilkoma aspektami:

  •  wysoką skuteczność w wielu częstotliwościach, aby mogła być używana do odbioru różnych systemów transmisji danych.
  • Skuteczność wiąże się z czułością oraz dobrą szybkością przesyłu danych pomiędzy anteną a odbiornikiem.
  • Istotne jest również, aby antena posiadała szeroki zakres częstotliwości, dzięki czemu może być używana do odbioru sygnałów z różnych źródeł.

Dodatkowo, powinna mieć wysoką impedancję i dobrą separację pomiędzy portami. Dzięki temu antena może być stabilna oraz dobrze przystosowana do odbierania szerokiego zakresu częstotliwości. Antena pokojowa (sprawdź tutaj) musi również być wytrzymała i odporna na wszelkie uszkodzenia. Powinna być również prosta w montażu. Zdecydowanie przyspieszy to wszelkie prace związane z montażem oraz ewentualnym demontażem w przypadku awarii.

Rekomendowane artykuły