Dobrze zaplanowana i wykonana instalacja elektryczna w domu zapewnia przede wszystkim bezpieczeństwo jego mieszkańcom, ale także wygodę. Odpowiednie rozmieszczenie gniazdek i włączników zapewnia łatwe korzystanie z urządzeń elektrycznych.

Puszki elektryczne – zastosowanie i funkcje

Puszki instalacyjne są jednym z elementów osprzętu elektrycznego. Choć są proste w swojej budowie, to są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania sieci. Zabezpieczają przewody przed zwarciem i przeciążeniem. Chronią je także przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, zwłaszcza wilgoci oraz kurzu.

Puszki elektryczne (sprawdź) muszą być montowane pod każdym gniazdkiem oraz włącznikiem, dzięki temu ich montaż jest bezpieczny i bardzo łatwy. Puszki ułatwiają także rozprowadzanie obwodów jednofazowych w różnych pomieszczeniach. W razie awarii, jej lokalizacja i naprawa są znacznie łatwiejsze.

Montaż puszek najlepiej jest przeprowadzić podczas wykonywania całej instalacji elektrycznej. Przyjmuje się, że w każdym pomieszczeniu powinny być zamontowane 3-5 puszek, natomiast w kuchni liczba ta powinna być większa. Nawet jeżeli w danym momencie nie wszystkie będą potrzebne, to przecież sprzętu elektrycznego ciągle przybywa. W przyszłości pozwolą na uniknięcie konieczności wiercenia w ścianach lub korzystania z licznych przedłużaczy.

Rodzaje puszek elektrycznych

Wybierając puszki elektryczne trzeba kierować się przede wszystkim ich zastosowaniem oraz sposobem montażu. Puszki montowane na zewnątrz budynku muszą charakteryzować się najwyższą szczelnością określaną współczynnikiem IP. Puszki stosowane do montażu w ścianach kartonowo-gipsowych muszą być płytkie. Do ścian murowanych lepiej wybrać puszki głębokie, które zmieszczą większą ilość kabli i łączników, co ułatwia podłączenie dodatkowych systemów elektrycznych.

Puszki elektryczne mogą być montowane natynkowo lub podtynkowo. Puszki natynkowe montowane są głównie w pomieszczeniach gospodarczych lub produkcyjnych, gdzie estetyka ścian nie odgrywa większej roli. Dostęp do puszek natynkowych jest bardzo łatwy.

W pomieszczeniach mieszkalnych i tych, w których ważny jest design ścian montuje się puszki podtynkowe, które są niewidoczne.

Rekomendowane artykuły