Choć obecnie większość nowoczesnych telewizorów fabrycznie jest wyposażona w dekodery do telewizji naziemnej, to jednak w dalszym ciągu spotkać można starsze telewizory, które, aby oglądać telewizje, wymagają podłączenia do nich takiego właśnie dekodera. Jak go jednak wybrać?

Czym jest dekoder telewizji naziemnej?

Dekoder telewizji naziemnej to niewielka puszeczka, wyglądem przypominająca dekoder telewizji satelitarnej, która umożliwia odbiór ogólne dostępnej w eterze telewizji.
Dawniej możliwe to było poprzez zwykłą antenę, jednak od czasu przejścia całkowicie na sygnał cyfrowy, konieczne jest posiadania także specjalnego dekodera.

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Podstawową sprawą, na którą trzeba zwracać uwagę, kupując podobny dekoder, to, czy jest on wyposażony we wszystkie niezbędne wyjścia i gniazda. Podstawą jest oczywiście to, czy będzie on współpracował z posiadanym telewizorem. W nowoczesnych modelach przesyłanie sygnału następuje po HDMI. Jeśli jednak ma się starszy telewizor, wymagane będzie w dekoderze posiadania wyjścia EURO.
Dodatkowo warto też zwrócić uwagę na to, jakiej jakości obraz będzie generowany przez dany dekoder, a także jak szybkie będzie miało on podzespoły. Jest to bardzo ważne, ponieważ wolne dekodery potrafią wygenerować ogromne ilości frustracji, gdy pilot nie reaguje tak szybko, jak był do tego przyzwyczajony użytkownik w innych urządzeniach. Warto też wybierać taki model, który będzie miał na swojej obudowie zawarty zegarek, ponieważ znacznie zwiększa to jego praktyczność.

Rekomendowane artykuły