Karta pamięci stała się urządzeniem równie powszechnym co chociażby telefon komórkowy. Jest często wykorzystywana w celu powiększenia pojemności danego urządzenia; czy to telefonu, czy kamery samochodowej lub tez aparatu fotograficznego.
Na rynku znajdziemy różne modele i wersje kart pamięci, co też powoduje, że zakup takiego sprzętu nie jest prosty. Na co zatem zwracać uwagę podczas zakupu karty pamięci?

karty pamięciPrzede wszystkim model

Najważniejszą sprawą podczas kupowania nowej karty pamięci jest jej rodzaj. Technologia ta istnieje na rynku już ładnych kilka lat i tym czasie powstało kilka różnych wersji kart, które najogólniej mówiąc różnią się między sobą rozmiarami. Oczywiście różnice są znacznie głębsze. Wymienić można chociażby systemy danych, szybkości transferu danych itd, jednak z punktu widzenia zwykłego użytkownika kluczowy jest właśnie kształt, który musi odpowiadać temu, który obsługuje urządzenie docelowe do kupowanej karty

Czy karta pamięci może być niewygodna w użytkowaniu?

Jak najbardziej jest to możliwe. Zwykle mówi się tak o kartach, które posiadają bardzo niską prędkość zapisu i odczytu danych. Powoduje to zauważalne opóźnienia w kopiowaniu, odtwarzaniu i zapisywaniu danych.
Wydaje się, że da się z tym żyć, jednak wystarczy kilka chwil korzystania z tak wolnej karty, aby chcieć szybko zmienić ją na coś szybszego.

Jaka pojemność karty?

Każdy użytkownik chciałby mieć możliwie największą kartę pamięci. Uniemożliwia to jednak cena, która jest bardzo wysoka za te najpojemniejsze wersje, oraz ograniczenia sprzętowe posiadanych urządzeń, które zwykle nie obsługują największych na rynku modeli kart.
Należy przy tym pamiętać, że nie zawsze potrzeba jest tak dużo miejsca na dane. Zwykle te karty ze średniej półki cenowej i pojemnościowej doskonale sprawdzą się u każdego użytkownika.

Czy karta może mieć dodatki?

Bardzo miłym i często dodawanym dodatkiem do karty jest adapter, który umożliwia przekształcenie małej karty w większe, co umożliwia znaczne rozszerzenie zastosowania danej karty. Bez adapteru można ją np. wkładać do telefonu, a przy użyciu adaptera do gniazda komputerowego.

Rekomendowane artykuły